Life Skills Unit: Laundry and Clothing Care

  • $2.00
    Unit price per 


4 lessons for laundry and clothing care. Each lesson includes a page outline that can be used as a discussion guide or handout for students. Some lessons have a practice template or form for students to practice filling out. There are homework sheets for home work.

You'll Get The Following Lessons:

  • Washing clothes (including reminder printable)
  • Drying clothes
  • Dry-cleaning Clothes (with dry cleaning form template)
  • Folding and putting clothes away

 


Contact me:
Email: simplyschoolgirl1@gmail.com